ציפוי אבץ

שכבה של מתכת אבץ המיושמת באופן אלקטרוכימי באמבט בטבילה, באמצעות אנודות ומקור זרם. יוני אבץ מתיישמים על גבי מתכת הבסיס המטופלת. עובי הציפוי נקבע ע"י זמן השהייה בתהליך, כמות הזרם המסופקת והרכב התמיסה באמבט.

ציפוי אבץ הינו אפשרות יעילה וזולה יחסית להגן על רכיבי פלדה ברזלית מפני קורוזיה. פריטים כגון, ברגים וחלקי חיבור שונים יצופו בקלות יחסית בתהליך זה בשיטות של טבילה המונית. הציפוי הינו מוליך חשמלית וניתן לגוון אותו בתהליכי טבילה משלימים.

שכבה נוספת זו הינה בעלת יתרונות שונים, החל מהעלאת רמת העמידות בקורוזיה, דרך היכולת ליצור גוונים שונים למוצר הסופי ועד לתשתיות עמידות לצביעה כאשר ישנן דרישות לתפקוד בתנאים קיצוניים. פאסיבציה שחורה למשל, מורידה את רמת החזר האור של המוצר ומוסיפה אלמנט יישומי נוסף. יחד עם זאת שכבות הפאסיבציה מעלות את ההתנגדות החשמלית של השטח לעומת מוליכותה של השכבה הבסיסית.

פאסיבציה שקופה מאפשרת מוליכות חשמלית טובה יחסית, עמידה בתא מלח כ 72 שעות. פאסיבציה צהובה פחות טובה להולכה חשמלית ועמידותה בתא מלח כ – 96 שעות, ואילו הפאסיבציות השחורה והירוקה כמעט מבודדות חשמלית. עמידות האחרונות בתא מלח עומדת על לא פחות מ – 120 שעות בגלל עובי השכבה.

 

 

תקנים לפיהם מבוצע הציפוי

ASTM B 633

 

תכונות הציפוי

דקורטיבי

עמידות בקורוזיה, עולה עם טיפול משלים של פאסיבציה

מגן על פרטי ברזל שימושיים ומאריך את חייהם עד פי 30.

מוליך חשמלית

חדיר, פשוט ליישום, זול יחסית

 

מתכות בסיס

פלדות ברזליות בעיקר

 

ניתן ליישום גם על

פלבם

נחושת

פליז

ברונזה

סגסוגות אלומיניום

 

עובי ציפוי סטנדרטי מבוצע

5-25   מיקרון