ציפוי כרום קשה

ציפוי כרום מבוצע כשכבה דקה על מתכות שונות וניתן ליישם אותו כשכבה דקורטיבית או כשכבה הנדסית – כרום קשה. גוון הציפוי הוא כחלחל ומבריק.

הציפוי מבוצע בתהליך אלקטרוליטי, בתמיסה של חומצה כרומית שש ערכית. תרכובות כרום שש ערכי הם חומרים מחמצנים חזקים. כשכרום מתכתי נחשף לחמצן הוא מתחמצן במהירות ויוצר שכבת כרום חמצני, שכבה זו מגנה על המתכת שמתחתיה.

כרום הוא אינרטי ובלתי מתחמצן, בכך הוא בולט משאר סוגי הציפויים המיושמים בתהליכי ייצור בתעשייה. עמידותו בקורוזיה מוחלטת באופן כזה שהתקנים אינם מכתיבים לבצע בדיקות עמידות בתא ערפל מלח.

הציפוי אינו מתקבל באופן אחיד על כל נקודה בשטח המטופל ואינו חדיר. באיזורים חיצוניים, בולטים, הקרובים יותר למקורות הזרם יוצרו שכבות גבשושיות, בעוד באזורים פנימיים – לא יתקבל ציפוי כלל. מסיבה זו, יש ליצר מתקנים ייחודיים לכל פריט שבטיפול ולתכנן את הולכת הזרם לאזורים הנדרשים. תהליכי ייצור מתוחכמים אלה הם שגורמים לציפוי זה להחשב כמסובך לביצוע יחסית לציפויים אחרים.

עובי הציפוי יכול לנוע בין חלקית המיקרון כציפוי עליון על בסיס ניקל דקורטיבי, או כשכבה בפני עצמה בעלת פונקציונאליות הנדסית חשובה בעוביים של עד 1000 מיקרון.

תכונה נוספת חשובה ביותר היא היותו ציפוי ביוקומפטאבילי – מתאים לפלזמת הגוף ואינו יוצר תגובה אלרגנית- ובכך הוא משתווה לזהב ולמתכות יקרות נוספות. שיקולים כלכליים אלה הופכים את הציפוי לזמין ומשתלם ביותר בשימושים רפואיים של פריטים חודרניים וחיצונים כאחד בתעשיית הביוטכנולוגיה המתקדמת.

היכולת לבנות שכבה עבה וקשה (עד 70HRC ) מאוד גם היא מהווה שיקול חשוב בבחירה בציפוי זה. בניית עובי מאפשרת השלמה למידה בחלקים שיוצרו מתחת למידתם או נשחקו תוך כדי עבודה. ניתן לבצע השחזה אחרי ציפוי למידה מדויקת, ובכך יתרון נוסף של ציפוי זה .

ניתן לבצע גם ליטוש מכני של השכבה ובכך להעלות את רמת הברק, דבר הנעשה בתעשיית הרכב, מכוניות ואופנועים. שימושים אחרים בכרום נעשים בתעשיות בטחוניות בים, באויר וביבשה. בתעשיית התעופה ניתן לציין את קנה הנסע של המטוס המחבר את גלגלי הנחיתה- פריט המצופה בכרום ובטיחות הנחיתה וההמראה תלויות בו מאוד.

במתכות קשות, יש לבצע שחרור מאמצים לפני הציפוי ושחרור פריכות מימנית לאחריו. במרבית הציפויים בהם מטופלות מתכות שעברו הקשייה וחיסום יש לבצע פעולות אלה כחלק מתהליך הציפוי, אך בציפוי כרום העניין קריטי ביותר בגלל טיבעה הקשה של השכבה וסכנת השבירות ללא שחרור המימן הכלוא בשכבת הציפוי.

 

 

תקנים לפיהם מבוצע הציפוי

ASTM2460

ASTM 2406

AMS QQ C 320

תקן תעשיה אוירית

 

תכונות הציפוי

עמידות גבוהה ביותר בקורוזיה

עמידות בשחיקה

יכולת בניית שכבה קשה , עבה

ביוקומפטביליות- התאמה לצרכים רפואיים חודרניים

אפשרות בניית שכבה דקה כציפוי משלים לחיזוק ציפוי ניקל דקורטבי

אפשרות ליצור שטח מבריק ע"י ליטוש אחרי ציפוי

אפשרות להשחיז למידות מדויקות

 

מתכות בסיס

פלדות ברזליות

פלבם

נחושת

פליז

ברונזה

סגסוגות אלומיניום (לציפוי כרום-ניקל בלבד , שכבה דקורטיבית)

 

עובי ציפוי סטנדרטי מבוצע

0.25-1 מיקרון כציפוי דקורטיבי על ניקל

1-1000מיקרון ככרום קשה על מתכת הבסיס